Ženy, má váš chlap problém s močením? Dostaňte ho k urológovi

Začiatky rakoviny prostaty často sprevádzajú príznaky z dolných močových ciest, ako je časté močenie, nočné močenie, slabý prúd moču, zápaly močových ciest, niekedy úplné zablokovanie močenia či krvavý moč. Takéto príznaky má aj nezhubne zväčšená prostata, tzv. benígna hyperplázia prostaty. Odlíšiť to vie len – urológ.

Muži nepatria medzi tých, ktorí by ochotne chodili na prevenciu lekárom – kým ich k tomu neprinútia nejaké závažné zdravotné problémy. Len vtedy už býva obyčajne neskoro. Práve ženy sú manažérky, ktoré sa často starajú o zdravie celej rodiny a hľadajú cestu, ako motivovať partnera zájsť na preventívnu prehliadku. Špecifikom je tá urologická, lebo prst do zadku v gumennej rukavici a prehmatanie semenníkov obyčajne nie je to, čo by ich lákalo. Mimochodom, palpačné, čiže pohmatové vyšetrenie lekárom cez konečník (robí sa tak, že pacient leží v polohe na boku na lôžku a pokrčí nohy) je možné odmietnuť. Neodporúča sa to však, pretože dobrý klinik vie zachytiť hmatateľný nádor v prostate na 90 %. ,,Prostata je na pohmat mäkká, elastická. Rakovina je však tvrdá ako kameň,“ dodáva urológ MUDr. Marek Zvanciger, vedúci lekár Urologického centra Polikliniky Bezručova.

Mimochodom, pri ultrazvukovom vyšetrení prostaty urológ rovno pozrie aj iné orgány, napríklad močový mechúr či obličky a môže odhaliť ďalšie potenciálne problémy v podobe cýst na obličkách, močových kameňov či nádor močového mechúra. Vylúči tak rovno viacero potenciálnych diagnóz.

Napríklad Dalibor a Ivan sa vybrali na urologickú prevenciu spoločne. Sú priatelia už od strednej školy a ich rodiny chodia na dovolenky. Objednali sa urologičke – žene – v jeden deň a poňali to ako zábavu a priateľské stretnutie v čakárni lekárky. Doma o tom farbisto porozprávali manželkám. Dalibor navyše potreboval riešiť aj svoj problém s urgentným močením, našťastie, vyšlo najavo, že to bolo zo stresu z dôvodu zmeny zamestnania a s tým súvisiacej neistoty. Príznaky napokon po niekoľkých týždňoch ustúpili samé.

Nadmerný príjem živočíšnych tukov, ale aj dedičnosť

Podľa odhadov trpí rakovinou prostaty na Slovensku takmer 9-tisíc mužov a ročne pribúda viac ako dvetisíc nových pacientov. V roku 2021 bolo podľa informácií zverejnených Štatistickým úradom SR zaznamenaných 677 úmrtí na zhubný nádor prostaty. „Rakovina prostaty patrí medzi najčastejšie zhubné ochorenia u mužov po päťdesiatke. Účasť na preventívnych prehliadkach je však na Slovensku dlhodobo nízka, najmä v porovnaní s okolitými krajinami. Aj kvôli tomu je u nás omnoho vyššie percento pacientov, u ktorých sa karcinóm prostaty diagnostikuje až v pokročilom štádiu, hoci by sme ho mohli zachytiť oveľa skôr,“ opisuje situáciu doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD., prezident Slovenskej urologickej spoločnosti. Chlapi symptómy často ignorujú a urológa vyhľadajú, až keď je neskoro.

Karcinóm prostaty môže zapríčiniť nadmerný príjem bielkovín, živočíšnych tukov, hormónov a červeného mäsa v strave. Vzhľadom na vysoký príjem tukov s obsahom cholesterolu a nedostatku aktivity sa riziko vzniku karcinómu prostaty zvyšuje aj u obéznych pacientov. Okrem toho môže mať pozitívny vplyv na vznik tohto druhu rakoviny aj užívanie steroidov, vysoká sexuálna aktivita a promiskuita, hormóny alebo vplyv röntgenového žiarenia, pesticídov či ťažkých kovov,“ upozorňuje  MUDr. Daša Kelényová z laboratória SYNLAB. Za zvýšenými hodnotami PSA okrem dedičnosti môže stáť aj častá konzumácia alkoholu a fajčenie cigariet.

Aj nezhubné zväčšenie môže viesť ku poškodeniu

Áno, je pravda, že rakovina prostaty postihuje predovšetkým starších mužov. Asi 80 % výskyt je u mužov nad 65 rokov. Ale: „Každý druhý muž po 60-tke má mikroskopicky zväčšenú prostatu. Aj nezhubné zväčšenie, keď sa nelieči, môže viesť k trvalému poškodeniu mechúra a obličiek. Nehovoriac o tom, že rakovina prostaty je najčastejším mužským ochorením, ktoré v počiatočnom štádiu nebolí a nijako sa neprejavuje. Preto preventívna prehliadka by mala byť pre mužov po 50-tke, resp. už po 40. roku života v prípade prítomnosti rakoviny v rodine, samozrejmosťou,“ zdôrazňuje urológ MUDr. Ján Švihra.

V zásade všetky tri zdravotné poisťovne v rámci svojich zdravotných benefitov umožňujú absolvovať urologickú prevenciu chlapom už po štyridsiatke (čiže nad rámec zákona, ktorý to uvádza až od päťdesiatky raz za tri roky). Zdravotná poisoťovňa Union to dokonca umožňuje bez výmenného lístka od všeobecného lekára. Okrem toho môžu poistenci Unionu v rámci preventívnej urologickej prehliadky požiadať urológa o zistenie špecifického markera p2PSA, ktorý má vyššiu citlivosť ako bežný PSA test. Vďaka tomuto markeru je možné vypočítať Index zdravej prostaty (PHI). Ide teda o komplexné vyšetrenie prostaty, ktoré sa skladá z vyšetrení p2PSA, PSA a free PSA. Union uhrádza všetky vyšetrenia, ktoré sú súčasťou tohto „balíka“.

Všeobecná zdravotná poisťovňa, ale aj Union umožňujú absolvovať odber krvi na PSA (prostatický špecifický antigén, zisťuje sa z krvi) u všeobecného lekára – a ten môže po doručení výsledkov z laboratória svojho pacienta poslať do urologickej ambulancie na podrobnejšie vyšetrenia.

„Preventívna urologická prehliadka nie je časovo náročná a nie je bolestivá. Na základe vyhodnotenia výsledkov urológ zváži, či je potrebné odobrať vzorky z prostaty na histologické vyšetrenie, ktoré potvrdí resp. vyvráti podozrenie na rakovinu prostaty,“ približuje docent Minčík. Na rakovinu prostaty sa lieči až 20 percent všetkých onkopacientov mužov. Jediné štádium, keď sa dá rakovina prostaty jednoznačne vyliečiť (tzv. kuratívna liečba), je v prípade, že nádor je ohraničený na prostate a vtedy ešte nemusí spôsobovať problémy. To sa ešte dá vyriešiť chirurgickým zákrokom alebo rádioterapiou a a takýto človek zväčša nezomrie na rakovinu prostaty. V tom je veľký zmysel prevencie.

 

INFOGRAFIKA

Krvné testy ,,na prostatu“ si možno aj zaplatiť v laboratóriu

Prostatický špecifický antigén (PSA) produkujú bunky prostaty, ale za normálnych podmienok sa do krvi dostáva iba jeho nepatrné množstvo. Vo zvýšenej miere ho produkujú nádorové bunky prostaty. Existujú súbežne dve formy PSA – voľná a viazaná. V prípade zvýšenej koncentrácie PSA v krvi sa stanovuje ich pomer. Ak je nižší ako 25 %, riziko rakoviny prostaty je vyššie.

Vypočítaný PHI – Index zdravia prostaty – na základe vyšetrenia PSA obsahuje podrobnejšiu špecifikáciu a senzitivitu v diagnostike karcinómu prostaty. Prostredníctvom tohto krvného testu sa dá odhadnúť, či ide o agresívny a rýchlo rastúci nádor, alebo naopak, neagresívnu formu neškodného nálezu, ktorý má tendenciu rásť pomalšie. Po obdržaní informácií z krvných testov pacient konzultuje s lekárom ďalšie vyšetrenia. Diagnóza sa vždy musí potvrdiť odobraním tkaniva z prostaty (biopsia) a histologickým vyšetrením.

Ak sa niekto naozaj vážne obáva prevencie u urológa a pohmatového vyšetrenia prostaty cez konečník a je ochotný uhradiť si to ako samoplatca, jednou z možností je objednať sa online na krvné testy PSA a PHI Index zdravej prostaty. Tieto vyšetrenia z krvi komerčne poskytuje viacero rôznych laboratórií (Synlab, Lab.online), pričom je potrebné prísť na odberné pracovisko na odber zo žily a výsledky záujemca dostane vo forme e-mailu do niekoľkých dní. Toto vyšetrenie sa pohybuje od cca 70 do 110 eur (v závislosti od laboratória a rôznych kombinovaných ponúk).

 

Kedy treba spozornieť:

  • ťažkosti s močením i pri nutnosti tlačiť pri močení
  • častejšie močenie ako zvyčajne
  • vstávanie v noci, aby ste sa mohli vymočiť
  • pocit, že ste všetko nevymočili a v mechúre stále niečo ostáva
  • prerušované močenie
  • bolesti alebo pálenie pri močení
  • krv v moči alebo v ejakuláte