Prečo majú zápaly močových ciest častejšie ženy?

V tomto podcaste sa rozpráva Soňa Juriková s urologičkou Nikoletou Lédererovou o jednom z najčastejších problémov, s ktorým ľudia prichádzajú k lekárovi a celkom určite do urologickej alebo gynekologickej ambulancie. Reč bude o infekciách močových ciest. Prečo ich ženy majú podstatne častejšie než muži? Ako si ich zvyčajne liečime a v čom neraz robíme chybu, ktorou si skôr pohoršíme, než by sme si naozaj pomohli? Ako sex súvisí so zápalom močových ciest? Aj ako si nevypestovať chronický zápal močových ciest ? 

Podcast si môžete vypočuť na kanáli Podcast zdravie na tomto odkaze:

https://www.podcastzdravie.sk/podcast/30/epizoda/1466

 

Transkript podcastu

Tento podcast vznikol v spolupráci s výživovým doplnkom pre normálnu funkciu močových ciest Blokurima URO +.
V podcaste o urologickej pohode vás víta Soňa Juriková. S urologičkou Nikoletou Lédererovou sa budeme rozprávať o jednom z najčastejších problémov, s ktorým ľudia prichádzajú k lekárovi a celkom určite do urologickej alebo gynekologickej ambulancie. Reč bude o infekciách močových ciest. Prečo ich ženy majú podstatne častejšie než muži? Ako si ich zvyčajne liečime a v čom neraz robíme chybu, ktorou si skôr pohoršíme, než by sme si naozaj pomohli? Ako sex súvisí so zápalom močových ciest? Aj ako si nevypestovať chronický zápal močových ciest. Ostaňte s nami a verím, že získate nielen prehľad, ale aj praktické rady ako byť zdravší a spokojnejší.Do urologickej ambulancie chodia muži aj ženy. Je pravda, že ženy trápia zápaly močových ciest častejšie než mužov?Je to pravda. Zápaly močových ciest sa vyskytujú výrazne častejšie u žien. Myslím si, že je to preto, lebo je tam tá predispozícia tou krátkou močovou rúrou. Tá ženská má len tie štyri centimetre, tá mužská je výrazne dlhšia, takže tie baktérie musia prekonávať výrazne menšiu trasu, aby sa dostali až do toho močového mechúra. Aj keď samozrejme spôsob infektu, spôsob nakazenia sa nemusí byť vždycky tým vonkajším spôsobom, že to vlastne prilezie zvonka, ale sú možnosti nakaziť sa alebo získať tú baktériu aj zvnútra. Môže to preliezť aj cez lymfatické cievy.Hovorí sa o tom, že ženy teda majú močovú rúru kratšiu, ale že vraj tam zohráva úlohu aj to, že konečník je bližšie k tým močovým cestám a teda k otvoru močovej trubice.Áno, toto presne spolu takto súvisí, pretože najčastejšie baktérie, ktoré spôsobujú vlastne infekty močových ciest, sú baktérie ako je Escherichia coli alebo Enterococcus faecalis a to sú baktérie, ktoré sa vyskytujú v tom tráviacom trakte, v tom hrubom čreve, kde majú nejakú svoju funkciu. A oni keď sa dostanú mimo toto miesto, kde je tá ich funkcia, tak spôsobia rôzne problémy. A najčastejšie teda tie močové cesty sú týmto postihnuté. A teda čím kratšia je tá trasa, ktorú musia oni niekde prekonávať, od toho konečníka do tej močovej rúry, tak tým ľahšie môže k tomu infektu dôjsť.

Na začiatku som povedala, že údajne je to pravdepodobne najčastejšia infekcia ako taká. Je to pravda? Majú urológovia sezónu non-stop? Ako sa hovorí, že alergiológom sa začína sezóna, keď začnú kvitnúť nejaké rastliny alebo stromy, vy urológovia máte práce vyše hlavy celý rok?

Máme celý rok. Je asi pravdepodobné, že v tom lete sa vyskytuje tých infektov viac, ale keďže v mojej ambulancii už sú hlavne pacienti, ktorí majú chronický problém, tak tých vlastne vidím celý rok. Že nie je to iba v lete. Možno, že v lete pribúdajú trošku aj tí noví pacienti, ale viac je to tých chronických a tí sú teda celoroční.

Tým sa práve dostávame k tomu, že ako si neuhnať ten chronický zápal močových ciest, pretože to už potom je teda celkom aj taký vážnejší problém, ale ešte si neodpustím otázku. Čo urobila pandémia? Podpísalo sa to nejako na počte ošetrených ľudí u vás?

Ani veľmi nie. My sme tiež jednu takú veľmi krátku dobu, možno jeden až dva mesiace pracovali trošku v takom obmedzenom režime, kedy sme sa starali hlavne o tých akútnych pacientov. Takže práve takéto zápaly močových ciest chodili stále, ale v ničom inom ako nevidím nejaký výraznejší rozdiel. Jedine to, že tí pacienti, ktorí boli chorí na covid, tak tí nechodili, takže sa nám viac ľudia odhlasovali alebo neprišli a tak ďalej, ale že by som si nejako všimla, že by nám ubudli pacienti, nie. Len mali niektorí predstavu, že im budeme antibiotiká predpisovať akože len tak, že zavolajú, že majú problém a tohoto som absolútnym odporcom, takže to sme nerobili.

Naznačili ste, že infekcia môže do močových ciest prísť zvonku aj zvnútra. Čo je častejšie?

Zvonku. Určite zvonku. Pretože niekedy môžeme mať aj tú hygienu úplne perfektnú. Proste sú niektorí ľudia, ktorí už potom majú tak nejak ako keby sklon alebo predispozíciu, že sa vlastne u nich ten infekt takýmto spôsobom výrazne častejšie objavuje.

Tým ste naznačili aj tú prvú radu, ktorú by sme mali, správne sa utierať v prípade žien. V prípade mužov by to bolo ako?

U mužov na toto nemáme nejaké výrazné preventívne opatrenia, pretože naozaj to percento tých mužov je výrazne nízke, ale u tých žien, okrem toho, že sa správne majú utierať, tak hlavným takým ako nebezpečenstvom alebo niečím, čo môže za tým byť, môže byť napríklad tango nohavičky, ten pásik tam veľmi ľahko posúva nejaké to osídlenie bakteriálne hore-dolu a môže robiť aj gynekologické, aj vlastne urologické problémy. Takže to je jedna z vecí, a druhá z vecí je napríklad spodné prádlo, ktoré nie je z prírodných materiálov, že vlastne dochádza k takému nejakému takému zaparovaniu a pokazeniu aj tej pošvovej flóry. A potom keď sa premnožia aj v tej pošve nejaké iné baktérie než je ten správny laktobacil, tak sa veľmi ľahko tie baktérie potom zase presúvajú ďalej. Či už len tak samé alebo napríklad po pohlavnom styku.

Tým sa dostávame k tomu, ako vlastne infekcia v tele vznikne. Infekcia močových ciest. Čiže bude to tým, že ten vnútorný mikrobióm nie je v poriadku. Močové cesty tak isto obsahujú baktérie, aj dobré, aj zlé. Tak, ako sa to hovorí o tom vaginálnom prostredí, že občas by ženy mali užívať aj probiotiká, aby tú flóru mali tak správne nastavenú, platí to aj o močových cestách?

Nie. Močové cesty sú za normálnych okolností sterilným prostredím. Tam sa baktérie nenachádzajú, ale máme určitú skupinu ľudí, ktorí majú – to sa volá, že asymptomatická bakteriúria, čo znamená v preklade, že máte nález v moči, ktorý vám ale nerobí žiadne potiaže. Najčastejšie tou skupinou sú diabetici a v zásade platí aj pravidlo, že u takýchto ľudí, pokiaľ nemajú žiadne príznaky, tak nie je správne ich opakovane antibioticky liečiť len preto, že sme im našli tento nález v moči, pretože tá opakovaná antibiotická liečba im vlastne už potom urobí horšie než lepšie. A snažíme sa ich liečiť len v prípade, že ich napríklad čaká nejaký chirurgický zákrok, na ktorý sa vyžaduje, aby teda neboli ničím osídlení, lebo by hrozili nejaké komplikácie. Takže tu liečime len pri symptómoch alebo pred takýmito nejakými výkonmi, ale ináč teda má byť moč sterilný.

Antibiotiká by bol ten kanón, ktorý použijeme naozaj už vo veľmi vážnom stave?

No. Antibiotiká sú vlastne štandardná liečba bakteriálnej infekcie. Nie všetky lieky, ktoré používame, patria chemicky hneď teda pod antibiotiká. Sú tam aj lieky, ktoré chemicky nazývame chemoterapeutiká, ale pre to zjednodušené chápanie sú to proste lieky, ktoré majú zabiť alebo nejakým spôsobom iným zlikvidovať tú baktériu. Možno ľudia, ktorí mávajú opakovane tie infekcie alebo by som mohla hovoriť, že dievčatá, lebo sa to týka hlavne dievčat, vedia, že keď sa im to už nejak začína, už poznajú tie príznaky, tak si vedia častokrát rôznymi babskými receptami a doplnkami pomôcť tak, že sa im tá infekcia nemusí ani rozbehnúť. A potom nie je potrebné, aby bola nutná tá antibiotická liečba, ale keď už to tak dva-tri dni liečite a stav sa nezlepšuje alebo zhoršuje, tak asi už je potrebné teda nejako ináč zasiahnuť.

No a presne na to sa chcem opýtať. Na tie babské recepty, pretože to sú také, ktoré si vieme naordinovať sami, nemusíme ísť k lekárovi. Mimochodom, kedy by sme mali ísť?

No asi by sme mali ísť, keď sa nám tieto problémy opakujú veľmi často, aj keď si ich dokážeme zaliečiť nejako možno svojpomocne, tak je možno dobré dať sa vyšetriť, keď sa to deje proste 4-5 krát do roka alebo nebodaj ešte častejšie. No a mali by sme ísť teda, keď nám nepomáha tá domáca liečba. Potom je určite dôležité sa vyšetriť, či už bude ten lekár prvého kontaktu praktický lekár alebo to bude urológ, tak je strašne dôležité, aby predtým, ako dostanete antibiotickú liečbu, bol poslaný ten moč na kultivačné vyšetrenie. To je vlastne taký základ, aby sme presne vedeli, že aká baktéria tam je, na aké antibiotiká je citlivá a v prípade, že sa netrafím tou liečbou, ktorú vám dám, možno aj na slepo, lebo ak sa cítite veľmi zle, tak vás nenechám ďalšie tri dni trpieť, kým budú výsledky, tak vieme potom už tú liečbu presne prispôsobiť podľa toho, že čo vám tam vyšlo a na aké antibiotiká je to citlivé.

No a teraz tie babské recepty. Taký ten klasický je piť nejaké čaje bylinkové alebo urologický čaj, liečiť sa brusnicami, to je tiež také obľúbené, či už brusnicové kompóty, čerstvé brusnice asi neviem, či by niekto zvládol, brusnicové čaje, možno, že nejaké tabletky, nejaké kapsule brusnicové. Toto keď vám pacienti a teda pacientky najmä hovoria, tak kývate hlavou súhlasne alebo máte hlavu v smútku?

Nemám hlavu v smútku, lebo sú to také rokmi zaužívané produkty, ktoré sa tradujú a používajú. Určite ten pitný režim je strašne dôležitý. Asi nie je až tak dôležité, čo pijete, že či si robíte ten urologický čaj alebo si urobíte nejaké iné čaje, aj keď dneska už sú aj tie zmesi urologických čajov celkom chutné a piteľné. Aj tak sa neodporúča urologický čaj piť dlhodobo. Môžete si ho uvariť, keď cítite, že sa niečo ako začína diať a vtedy si ho proste dva-tri dni, maximálne týždeň proste budete variť, ale dlhšie by ste ho určite užívať nemali. Takže môžete piť hocičo, čo vám chutí, hlavne, aby to bolo vtedy tak ako možno viac, než je váš bežný pitný režim, aby sa riadne popreplachovali tie močové cesty a prípadne sa snažíme teda týmto tie baktérie odplaviť. No a potom v rámci tých doplnkov, tie brusnice majú zástancov aj nie zástancov alebo teda takých, čo to až tak neuznávajú. Ja z praxe mám pocit, že tie brusnice až tak nefungujú. Sú niektoré preparáty, ktoré majú v sebe aj brusnice a aj rôzne iné veci a mám pocit, že tie iné veci, napríklad manóza, pôsobia a fungujú oveľa lepšie ako tie brusnice samotné. A užívanie akože čerstvých brusníc alebo pitie brusnicovej šťavy a tak, nezdá sa mi, že by to nejako výraznejšie fungovalo.

V čom sú prednosti Blokurimy?

V rámci vlastne prevencie takého, akože pri opakovaných infektoch a keď je to dlhodobé, tak je veľmi dobrá aj kyselina hyalurónová, ktorá sa aj užíva, ktorá tiež pomáha vlastne trošku tak ako hojiť a chrániť tú sliznicu.

Povedali ste, že treba piť viacej možno, ako sme zvyknutí. Môže človek piť priveľa tekutín a týmto si urobiť zle?
Môže, pravdaže. Môžete, keď pijete veľa tekutín, napríklad, nie je to mineralizované dostatočne, môžete si tak ako laicky povedané, až príliš rozriediť to vnútorné prostredie, čo vám potom môžu chýbať minerály a môžete až kolabovať z toho, že ste prevodnení. Takže nie je správne ani príliš veľa piť, je to príliš veľká záťaž pre obličky, keď pijete príliš veľa, a tak isto nie je vhodné ani naraz veľké objemy, čím zase si rozťahujete aj žalúdok a tá voda potom nie je dobre využiteľná v tom tele. Správne je, keď pijeme malé množstvá často, v priebehu celého dňa. Ten objem, plus-mínus taký bežný, štandardný človek by mal piť okolo dva – dva a pol litra a môže sa to zvyšovať nejako s vyššou váhou jedinca alebo keď máte nejaký väčší výdaj a viacej sa potíte alebo máte nejaký šport, kde veľa vypotíte, tak vtedy určite to treba doplniť. V lete, keď aj sa z nás len tak odparuje väčšie množstvo, tak je dobré to dopĺňať.

Keď sa rozprávame o tom, ako sa liečiť doma bez návštevy lekára, respektíve bez antibiotík, povedzme si, že čo keď to nezvládneme a z nejakého dôvodu nejdeme k lekárovi, aké vysoké je riziko, že sa z akútneho zápalu stane opakovaný alebo teda dokonca chronický?

Je veľmi ťažké povedať, že aké je riziko, že či niekto prejde do nejakého chronického zápalu, pretože môže byť človek, čo má teraz prvýkrát v živote epizódu zápalu močového mechúra alebo teda cystitídy, je zaliečený a najbližších dvadsať rokov alebo aj nikdy v živote už žiadny problém mať nebude. Myslím si, že najčastejšie je problém, prečo sa ten infekt vráti, nedostatočná alebo nesprávna liečba alebo napríklad liečba len tak na slepo. Keď proste príde niekto, kto nikdy nemal zápal, tak sa môžeme domnievať, že na 90 percent tam má E.coli a keď nie je opakovane antibioticky liečený, tak pravdepodobne je takmer jedno, čo mu dám. Aj keď by sme mali preferovať tie lieky, ktoré sú takzvané chemoterapeutiká a sú aj vo vyššej koncentrácii v tých močových cestách, menej ovplyvňujú iné trakty. A mali by sme mať šancu až s takmer stopercentnú, že táto liečba bude efektívna, ale v prípade, že to takto nie je, tak je veľmi dôležité už naozaj potom tú kultiváciu moču robiť a zakaždým sa snažiť liečiť cielene. A vymýšľať potom také spôsoby, aby teda sa to nevracalo, ale častokrát, keď prídu ľudia od praktického lekára, že užívali už proste troje antibiotiká, nemali ani raz urobenú kultiváciu moču alebo ju mali urobenú vtedy, keď to nie je úplne ideálne, nejako hneď po dobratí antibiotík, tak stačí, keď je raz to vyšetrené, zaliečené cielene a ten stav môže byť lepší.

Čo by bol taký najhorší scenár? Zápal obličiek?

Áno. Keby sme to chceli akože úplne pritiahnuť za uši, že čo sa môže stať, tak neliečený zápal močového mechúra môže prejsť vyššie. Ako, málokedy bývajú postihnuté obidve obličky naraz, takže väčšinou je to len teda jednostranný zápal obličky. A keby aj to ešte úplne, že pritiahneme za uši, tak neliečený zápal takýto by mohol viesť až k nejakému septickému stavu a v nejakom krajnom prípade aj k smrti.

Tak ale samozrejme, a vy ste aj povedali teda, že to je naozaj taký katastrofálny scenár, ktorý sa nestáva až tak často, chvalabohu. Tak si zaklopeme. Tak poďme sa porozprávať skôr o tej prevencii. Ako možno aj predísť tomu, aby vôbec k zápalu močových ciest došlo? Čo sú tie najčastejšie chyby? Platí to, čo sa kedysi hovorilo, že dievčatá a ženy v mesiacoch,  majú v sebe r, tak by nemali sedieť na studenej zemi? Aby im neprechladli tie močáky?

Ja myslím, že to sa nevzťahuje len na mesiace, ktoré majú v sebe r, ale k takej bežnej prevencii, aby sme neprechladli, či už močové cesty, či už čokoľvek iné, patrí to, že by sme si mali dávať pozor, aby sme nesedeli teda na studenom. A niekto je naozaj extrémne citlivý na také, nazvime to také „ofúknutie“, že naozaj im vadia aj studené nohy, aj také holé kríže, čo je dnes veľmi moderné. Ono to je tak, že toto nám priamo nespôsobí tú infekciu, ale pokiaľ tam máte tú predispozíciu, tak vám to vlastne trošku zhorší tú vašu imunitnú odpoveď. To podchladenie nejaké, s ktorým akoby sa musí to telo tiež ešte vyrovnávať, takže toto je jedna z tých vecí. Potom samozrejme to štandardné prezliekanie plaviek. Ak ideme niekde plávať, tak je dobré si potom po vylezení z vody si dávať suché plavky, aby sme neboli v tom mokrom, pokiaľ fakt nie ste niekde, kde je 40 plus a plavky na vás uschnú do desiatich minút. No a tie tango nohavičky, to sme už spomínali, to je jedna z ďalších vecí. Bavlnené nohavičky, pitný režim, pravidelne chodiť aj cikať, lebo niekto povie, že má výborné držiaky a nemusí ísť cikať skoro celý deň. Tak to tiež nie je úplne zdravé. Takže aj keď pijem, tak musím chodiť aj cikať, takže aj toto je ďalšia vec. Správne sa utierať, teda od toho konečníka to neťahať dopredu, ale ťahať to dozadu. Pokiaľ možno, po stolici sa umývať, keď sa nedá, možno použiť aspoň nejaké mokré vreckovky. Po pohlavnom styku vycikať sa a aj vypiť pohár vody, aby sa nám to tam všetko popreplachovalo. To sú také akože bežné veci. Samozrejme neznamená to teraz, že úplne každá žena toto všetko teraz musí ako strašne poctivo dodržiavať, ale určite to platí pre všetky tie, ktoré sa stretávajú sporadicky alebo častejšie s tou infekciou.

Ak vás téma urologickej pohody zaujíma, nájdite si aj pokračovanie nášho rozhovoru v podcaste o tom, čo je D-manóza, ako ju môžeme užívať a na čo je dobrá. Odpovede opäť ponúkne urologička Nikoleta Lédererová. Do počutia sa teší Soňa Juriková.

Tento podcast vznikol v spolupráci s výživovým doplnkom pre normálnu funkciu močových ciest Blokurima URO +.