Bakteriálny zápal obličiek

Bakteriálny zápal obličky (pyelonefritída) je ochorenie najčastejšie spôsobené baktériou Escherichia coli. Ide o vzostupnú infekciu, ktorá pochádza z nižších etáží močového traktu. Obličky sú párový orgán uložený v dutine brušnej. Ich hlavnou úlohou je filtrovať krv a odstraňovať odpadové látky z organizmu v podobe moču. Na túto chorobu sú viac náchylné ženy. Ochorenie sa prejavuje horúčkou, rezavou bolesťou pri močení, jednostrannou bolesťou v chrbte vyžarujúcou do postihnutej obličky.

VZNIK A PRÍČINY

Infekcia sa zvyčajne začína v nižších etážach močového ústrojenstva ako zápal močových ciest. Baktéria sa dostane do tela cez ústie močovej trubice a postupuje nahor k obličkám. Toto ochorenie najčastejšie spôsobuje E. coli. Avšak aj iné baktérie nachádzajúce sa v krvnom riečisku môžu byť príčinou vzniku. Čím je močová rúra kratšia, tým je pre baktérie jednoduchšie dostať sa do močového traktu. Z toho dôvodu trpia týmto ochorením častejšie ženy ako muži.

Medzi rizikové faktory zaraďujeme všetko, čo obmedzuje prirodzený odtok moču, napríklad nezvyčajný tvar alebo veľkosť močových ciest, močové kamene, zväčšenú prostatu, vezikoureterálny reflux (stav, keď sa malé množstvo moču vracia z močového mechúra do obličiek). Aj starí ľudia a ľudia HIV/AIDS pozitívni sú viac predisponovaní.

PRÍZNAKY

Ochorenie sa väčšinou prejaví do 2 dní od prepuknutia infekcie. K príznakom patrí vysoká horúčka, bolesť v oblasti brucha alebo chrbta, bolestivé močenie, moč obsahujúci krv, časté močenie, moč páchnuci po rybine. Ďalšie príznaky môžu byť vracanie, nechutenstvo, únava, zvýšené potenie. U starších ľudí sa môže prejaviť zmätenosť.

DIAGNOSTIKA

Diagnózu stanoví lekár na základe anamnézy a klinického vyšetrenia. Pri výskyte spomínaných príznakov navrhne vyšetrenie moču a krvi. Pri ňom sa zistí, či sa tam nachádza hnis, krv, bielkoviny, prípadne baktérie. Ak ide o zápalové ochorenie, v krvi by mali byť prítomné zápalové ukazovatele. Z diagnostických zobrazovacích metód sa používa ultrasonografia a počítačová tomografia (CT), ktoré by mohli objaviť ďalšie možné príčiny symptómov.

LIEČBA

Metódou voľby pri bakteriálnom zápale je antibiotická liečba. Výber antibiotík závisí od typu baktérie, ktorá ochorenie spôsobila. Ak nie je jasné, ktorá baktéria ochorenie zapríčinila, podávajú sa širokospektrálne antibiotiká. Pacient musí lieky užívať 10 až 14 dní.

Najčastejšie používané antibiotiká sú levofloxacín, ciprofloxacín, co-trimoxazol, ampicilín.

Ak je problém v prekážke alebo v anomálii, je potrebná chirurgická operácia. Chirurgická operácia je taktiež indikovaná pri abscese, ktorý neodpovedá na antibiotickú liečbu.

PREVENCIA

Prevencia spočíva v dodržiavaní pitného režimu, vďaka ktorému sa vytvára dostatok moču, ten môže očisťovať močové cesty. Odporúča sa po každom pohlavnom styku ísť na malú potrebu. Veľmi dôležitá je aj intímna hygiena a vyhýbanie sa prechladnutiu.