Zápaly močových ciest a sex. Čo majú spoločné?

Čo majú spoločné zápaly močových ciest a sex? Veď ide o iný otvor, nie? Čudovali by ste sa, ale veľa, hoci ženská pošva má 8 až 15 centimetrov a ženská močová rúra len štyri.

To, že sex zvyšuje pravdepodobnosť zápalov močových ciest, je medzi odborníkmi známe dlho. Pri trení pohlavných orgánov sa baktérie môžu dostať do nesprávneho otvoru. Vie sa napríklad, že riziko vzniku urogenitálneho zápalu u žien mladších ako tridsať rokov je až o 60-krát vyššie počas prvých dvoch dní po pohlavnom styku.

Baktérie žijúce v blízkosti pošvy, sa do močovej rúry a neskôr do močového mechúra prenesú prstami, penisom či rozličnými pomôckami. Pravdepodobnosť ochorenia sa zvýši najmä kombináciou ,,veľa sexu verzus suchosť v pošve“. Spermicídne prípravky, vaginálna diafragma či špongia (u nás sa používa minimálne) vedie tiež ku zvýšenej pravdepodobnosti uroinfekcie.

Tzv. postkoitálna cystitída teda vzniká vtedy, keď prienik baktérií uľahčí pohlavný styk. Aj urológ, andrológ a sexuológ z Urocentra v Bratislave MUDr. Jozef Dubravický potvrdzuje, že ,,honeymoon cystitis“, po slovensky zápal močových ciest počas medových týždňov, existuje. ,,Má logické vysvetlenie,“ hovorí. ,,Sexuálny styk, hoci je prirodzenou súčasťou nášho života, môže viac či menej narúšať pošvovú flóru a spôsobovať tak aj častejšie infekcie. Nesmieme tiež zabúdať, že aj muži môžu mať podiel na infekcii močových ciest u partnerky – najmä, ak majú predkožku. Netvrdím, že je nutná obriezka, ale sú jasné dôkazy, že ženy obrezaných mužov majú výrazne menší výskyt infekcií močových ciest, ale aj rakoviny krčka maternice. V podstate stačí iba dbať na zvýšenú pravidelnú hygienu u mužov a prípadne ponechávať odhalený žaluď.“

Existuje ľudová rada, že po sexe sa treba ísť vymočiť, žena tak zníži riziko potenciálneho močového zápalu. Sú odborníci a publikácie, ktoré tvrdia, že je to skvelé odporúčania, iní s tým nesúhlasia, resp. tvrdia, že to nezohráva v prevencii nijakú úlohu. Logika však hovorí, že močením po milovaní žena vyplaví akékoľvek črevné baktérie, ktoré sa dostali do močovej rúry skôr, ako napadnú sliznicu a vyvolajú problémy. Ochrana sa znásobí, ak sa k tomu žena po vymočení a milovaní ešte aj umyje (veď stačí použiť bidet alebo toaletnú spršku, aké majú v Ázii či arabských krajinách, je to super vec).

Treba však zdôrazniť, že infekcia močových ciest nie je pohlavná infekcia. Bežné baktérie z konečníka (najčastejšie E-coli) sa len jednoducho dostali z análneho otvoru na nesprávne miesto, čiže do močovej rúry. Na rozdiel od črevných baktérií, baktériám, ktoré sa prenášajú pri sexe, sa darí v močovej rúre a nie v močovom mechúri (E-coli z konečníka sa rady držia práve na výstelke mechúra). Pri pohlavne prenosnej infekcii žena na konci močenia necíti charakteristickú bolesť a zriedkavejšie je aj nutkanie močiť. Niekedy je však rozdiel ťažké postrehnúť a pri podozrení bude istejšie navštíviť lekára. Zápaly močových ciest totiž neraz pripomínajú nákazu pohlavnými chlamýdiami a naopak. A najväčšie smoliarky dokonca dostanú obe infekcie naraz.