Čo hovoria o uroinfekciách ,,ružová biblia“ a ,,príručka o vagíne“? Čítajte!

V poslednom období vyšli na Slovensku dve pozoruhodné príručky o zdraví určené najmä ženám, v ktorých sa píše o intímnych problémoch ,,tam dolu“ vrátane zápalov močových ciest.

Jednou z nich je ,,ružová biblia“ dvoch nórskych gynekologičiek Ellen Dahlovej a Niny Brochmannovej  Bez hanby o ohanbí (Slovart). V kapitole Keď močenie bolí autorky píšu: ,,To, že trpíte infekciou močových ciest, zbadáte podľa toho, že pri močení budete cítiť rezavú, pálivú bolesť. Mimoriadne bolestivý bude najmä záver močenia, keď sa močový mechúr celkom vyprázdni a steny sa pritlačia k sebe. Okrem toho pocítite nutkanie na močenie, no zakaždým vylúčite iba trochu tekutiny. Možno zachytíte aj čudný zápach moču, alebo v ňom zbadáte trochu krvi.“ Podľa autoriek je väčšina zápalov močových ciest u mladých žien nekomplikovaná. Znamená to, že infekcia sa považuje za menej nebezpečnú a vyžaduje iba jednoduchú liečbu. Ak však žena dostane horúčku a bolesť zosilnie, treba čo najskôr navštíviť lekára. Najmä tehotné by každý zápal močových ciest mali brať vážne.

,,Mnohé ženy zúfalo hľadajú spôsoby, ako sa vyhnúť zápalu močových ciest,“ píšu ďalej autorky. ,,Pri rozsiahlom rozbore, ktorý uskutočnila Cochrane Library, sa však zistilo, že brusnice nemajú nijaký ochranný účinok.“ Medzi ďalšie rady patrí piť veľa tekutín, aby sa prepláchli močové cesty, vyprázdňovať močový mechúr hneď, ako pocítite nutkanie na močenie a po veľkej potrebe sa utierať spredu dozadu.

,,Je pravdepodobné, že uroinfekciou ste už najmenej raz trpeli, a to aj v prípade, že ste nenavštívili lekára, aby diagnózu potvrdil,“ píšu autorky Komplexnej príručky od A po Z o vašej V (Ikar). Ide o gynekologičku Alyssu Dweckovú zo Spojených štátov amerických a autorku kníh Robin Westenovú. ,,Ochorenie v určitej fáze života postihuje jednu z piatich žien a mnohé ďalšie ním trpia častejšie.“ Ak sa močový mechúr nevyprázdňuje úplne, napríklad pre obličkový kameň, alebo ak svaly či nervy v oblasti panvy nefungujú správne, výsledkom môžu byť infekcie močových ciest. Podľa kapitoly U ako uroinfekcie vyššie riziko hrozí ľuďom s cukrovkou, obezitou či kosáčikovitou anémiou! Stúpa aj v období menopauzy, pretože pokles hladín estrogénov zvyšuje krehkosť tkanív v okolí močovej rúry. ,,Ženy trpiace genitálnym prolapsom, ochabnutím maternice, močového mechúra či rekta (konečníka) sú na infekcie močových ciest náchylnejšie pre neúplné vyprázdňovanie a nedostatočnú hygienu. Uroinfekcia môže vzniknúť aj v tehotenstve a častejšie sa zjavuje v prípade, že žena priviedla na svet viac detí.“

Na trhu existuje niekoľko voľnopredajných produktov, ktoré zabraňujú rozvoju príznakov zápalov močových ciest, alebo ich zmierňujú. Ak diagnózu potvrdí lekár, môže predpísať antibiotiká. Ak ste v období menopauzy a uroinfekcie vám strpčujú život, pouvažujte nad používaním vaginálnych lokálnych estrogénových prípravkov.