Monika má z akútneho zápalu močových ciest chronický

,,Keď som bola malé dievčatko, prekonala som vraj jeden alebo dva akútne zápaly močových ciest. Už by som si na to ani nepamätala, ale pripomenula mi to mama, keď sa mi po dvadsaťpäťke začali opakovane vracať prechladnuté močáky, ako tomu doma hovoríme. Ona totiž na to dosť trpí a pravdepodobne som náchylnosť zdedila po nej. Počas jednej chladnej noci v lete som dosť prechladla, spali sme pri priehrade v stane a nečakali sme, že ráno bude tak zima. Odvtedy mám v tomto smere stále nejaké problémy. Navyše som vymenila partnera a urológ mi povedal, že to všetko zohráva svoju úlohu,“ hovorí 28-ročná Monika, pacientka s chronickou cystitídou a uretritídou (zápal močového mechúra a močových ciest).

Akútny zápal močových ciest udrie nečakane

Akútnu cystitídu prekoná až 12 % žien ročne, pričom mladé, sexuálne aktívne ženy majú podľa štatistík 0,5 – 0,7 cystitídy za rok. 10 % mladých žien má asymptomatickú bakteriúriu (nález baktérií v moči, pričom žena nemá nijaké príznaky infekcie), u senioriek je to až 25-50 %. Medzi príznaky akútneho zápalu močových ciest patrí časté nutkanie na močenie, pálenie a rezanie pri močení (ale najmä pri domočovaní), bolesti za lonovou kosťou a v oblasti močovej trubice, často krv viditeľná v moči (hovorí sa tomu hematúria). Menej časté sú zvýšené teploty, celková únava a schvátenosť (typickejšie už skôr pre nebezpečný zápal horných močových ciest).

Zápaly močových ciest sú nepríjemné v tom, že u žien je vysoká pravdepodobnosť ich návratu (recidívy).

Chronický zápal močových ciest potichu pretrváva

Chronický zápal močových ciest často nemusí mať nijaké výrazné príznaky. ,,Keď idem na malú, necítim nijaké špeciálne pálenie či rezanie,“ vysvetľuje Monika. ,,Je to skôr taká ťahavá bolesť v podbrušku, najprv som sa zľakla, že mám niečo so svojimi ženskými vecami. Gynekológ ma však poslal na urológiu, lebo mi v moči našli krv, baktérie, zvýšenú hladinu bielkovín. Preliečila som sa antibiotikami, ale o štvrť roka som to mala zas. Tak opakovane antibiotiká. A potom znova. Po liečbe antibiotikami zas zvyknem dostať vaginálnu mykózu. Poviem vám úprimne, niekedy trvalo celé týždne, kým sme s priateľom mohli mať pohlavný styk. Pretože raz som mala jeden problém a po ňom druhý. Takmer sme sa rozišli. Nie je to sranda. Vyskúšala som všetko možné – od rôznych kúr brusnicami cez preparát v kapsuliach určený na imunoterapiu. Urologický čaj pijem denne tak, ako iní pijú kávu. A teraz fungujem na preventívnej dávke D-manózy. Zatiaľ dobre, už štyri mesiace sa držím,“ klope na drevo mladá žena.

Zistilo sa, že tieto opakujúce sa zápaly močových ciest približne v 80 % prípadov nie sú novou infekciou, ale ide o aktivované spiace ložisko špeciálneho typu baktérie E-coli v močovom mechúri.

Tzv. uropatogénna E-coli vybavená špeciálnymi chápadielkami sa zavŕta do výstelky močového mechúra, a tým sa ubráni odplaveniu prúdom moču. Dokonca invazívne, takmer ako vírus, prenikne do tzv. facetových buniek mechúra, čím získa ochranu pred väčšinou obranných systémov tela a takisto prístup ku zdrojom výživy. Vo vnútri buniek močového mechúra sa rozmnoží. Takéto vnútrobunkové množenie nie je u bežných baktérií časté. V priebehu tohto rozmnožovania dokonca uropatogénne E-coli okolo seba tvoria ochranné obaly, tzv. biofilm. Keď sa toto spiace ložisko pod vplyvom rôznych vonkajších okolností vedúcich ku oslabeniu imunity aktivuje, množiace sa baktérie sa uvoľňujú do moču a opakovane vzplanie zápal a všetky príznaky ako pri akútnej cystitíde.

Liečba chronických zápalov močových ciest je náročná, pretože uropatogénne E-coli sa vedia vo výstelke mechúra tak ,,zapuzdriť“, že sa často ,,schovajú“ aj pred antibiotickou liečbou. Navyše netreba vysvetlovať, že dlhodobá liečba antibiotikami má aj nežiaduce účinky. Užívanie  D-manózy však funguje na inom princípe. Telu prirodzená látka  baktérie nelikviduje, ale naviaže na seba. Keďže D-manóza sa nemetabolizuje, človek ju prakticky celú vymočí. V tomto prípade aj s naviazanou E-coli. Z mechúra sa teda baktérie doslova vypláchnu a telo sa s nimi rozlúči. Rozhodne však treba dodržať dávkovanie dva gramy denne pred spaním.

Dovidenia, E-coli!