Vedci zistili, že baktéria E.coli potrebuje D.manózu

D-manóza je prírodná látka vlastná telu, druh cukru, ktorý je veľmi podobný glukóze. Nachádza sa napríklad aj v ovocí, ako sú hrušky či jablká.

V ľudskom organizme sa D-manóza nachádza vo výstelke močového mechúra, ktorej sa odborne hovorí uroplakín. Bunky výstelky močového mechúra majú na povrchu hustú vrstvu 6-uholníkových štruktúr zložených z uroplakínov. Tie sa navzájom spájajú do plakov pokrývajúcich takmer celý povrch močového mechúra. Ich funkciou je spevnenie jeho steny, aby bola odolnejšia proti prasknutiu. A práve tieto uroplakíny obsahujú sacharid D-manózu.

Vieme, že najčastejší pôvodca infekcií močových ciest je tyčinkovitá baktéria, ktorá sa nazýva E-coli. Spôsobuje až 90 % zápalov močového mechúra. Tzv. uropatogénna E-coli je baktéria, ktorá sa vývojom dokázala špeciálne prispôsobiť ,,nepriaznivým podmienkam“ a má špeciálne chápadlá, vďaka ktorým sa vie naviazať na povrch močového mechúra a udržať sa tam napriek ,,vyplachovaniu“. Nevyplaví ju teda ani prúd moču. Chápadielkami sa drží výstelky močového mechúra a vďaka nim dokonca dokáže ,,zaliezť“ do jeho epitelu a vytvoriť spiace ložisko. To sa aktivuje pri oslabení lokálnej imunity sexom, prechladnutím, stresom a podobne. Nejde teda o novú infekciu ,,zvonka“, ale pri opakujúcich sa infektoch močového mechúra vo vyše 80 % prípadov o aktivované ložisko uropatogénnej E-coli.

Vedci však zistili, že uropatogénna E-coli potrebuje D-manózu. Na ňu sa chápadlá tejto invazívnej baktérie naviažu, keď sa chce udržať na bunkách výstelky močového mechúra. Čo tak dodať ju do tela, konkrétne dostať ju do moču umelo a oklamať tak E-coli? Baktérie sa naviažu na D-manózu v moči, ich chápadlá tak budú obsadené. To je ako keby ste žene, čo chce vyšívať jemný vzor, dali ruky do sadry. E-coli sa nebudú mať čím udržať na epiteli mechúra a prúdom moču budú vyplavené von! To je vlastne princíp fungovania doplnku výživy s D-manózou. Táto látka baktérie nezabíja tak ako antibiotiká. S jej pomocou človek baktérie uropatogénnej E-coli ,,obabre“. Vypláchne ich z tela, vymočí ich von. Podmienkou je však dávka 2 gramy D-manózy denne vo forme prášku bez chuti, ktorý sa rozpustí v pohári vody podľa odporúčaného dávkovania. Nazdravie! Na zdravé močové cesty!