Prečo majú zápal močových ciest častejšie ženy?

Dôvod je jednoduchý: Ženy majú v porovnaní s mužmi podstatne kratšiu močovú rúru, ktorá má len 3-4 cm. Mužská močová trubica je niekoľkonásobne dlhšia, čo je aj podstatne náročnejšia ,,trasa“ pre baktérie, ktoré by sa chceli ,,vyšplhať“ nahor do močového mechúra. Okrem toho je z hľadiska anatómie ústie ženskej močovej rúry v porovnaní s mužským penisom bližšie ku konečníku, kde žijú črevné baktérie E-coli, ktoré zápaly močových ciest najčastejšie spôsobujú. Nuž, a v neposlednom rade svoju úlohu zohrávajú aj hormonálne výkyvy v ženskom organizme – zvýšená citlivosť na infekcie je počas menštruácie a tehotenstva. U budúcich mamičiek navyše  svoju úlohu zohráva aj tlak dieťatka na močový mechúr.

Ako sa prejavuje zápal močových ciest?

Tento zdravotný problém môže aj laik rozpoznať pomerne jednoducho: Neustále ,,tam“ musíte, močíte po troškách, dole vás to štípe a páli, v podbrušku máte bolesti. V závažnejších prípadoch ,,vyskočí“ aj teplota a človek cíti celkovú slabosť, únavu a ubitosť. Medzi príznaky cystitídy, zápalu sliznice močového mechúra, resp. uretritídy, zápalu močovej trubice, patrí aj zakalený moč alebo krv v moči.

Čo robiť v prípade akútneho zápalu močových ciest?

Akútnu infekciu močových ciest je väčšinou potrebné liečiť antibiotikami, preto treba vyhľadať lekára. V prípade výskytu krvi v moči a horúčky tak treba urobiť čo najskôr. Ak sú však príznaky miernejšie, je možné si na úvod pomôcť svojpomocnými opatreniami: V prvom rade treba piť tekutiny, akoby išlo o život. Počas úvodných hodín aspoň pol litra každú pol hodinu. Vhodné sú rôzne urologické čajové zmesi. Budete síce chodiť ,,na malú“ ešte častejšie, časté močenie však má svoj význam v podobe vyplavovania nežiaducich votrelcov z močového mechúra a močovej rúry. Proti bolesti a teplote si možno pomôcť analgetikami, napr. paracetamolom alebo ibuprofénom. Veľmi veľkou pomocou môže byť výživový doplnok Blokurima, ktorý obsahuje sacharid D-manóza 2 gramy. Odporúča sa užívať podľa akútnej dávkovacej schémy AKUT 4-3-1-1 vreciek denne. D-manóza ma unikátnu schopnosť naviazať na seba uropatogénnu baktériu E.coli, ktorá sa vyplaví následne prúdom moču.

Aká je prevencia zápalov močových ciest?

D-manóza 2 gramy sa odporúča užívať aj v rámci prevencie pri opakovaných zápaloch močových ciest  v dávke 1 vrecko pred spaním dlhodobo ale aj v schéme SEX a to hodinu pred a po styku. Ku štandardným preventívnym opatreniam pri zápaloch močových ciest patrí: piť veľa tekutín a dôsledne vyprázdniť mechúr po každom močení. Podľa možnosti nezadržiavať moč a pri močení netlačiť. Chrániť sa pred prechladnutím a prudkým striedaním teplôt, po stolici sa utierať spredu smerom dozadu a nosiť bavlnenú spodnú bielizeň (nie tango nohavičky). Niektorí odborníci odporúčajú aj ísť sa vymočiť bezprostredne po pohlavnom styku. Odporúča sa nepoužívať na umývanie intímnych partií mydlo ani vaginálne dezodoranty. Stačí čistá voda.