Zápaly patria medzi časté ochorenia obličiek

Medzi časté ochorenia obličiek patria ich zápaly (tzv. zápal horných močových ciest) spôsobené baktériou. Minulý rok sa na ne liečilo 15 929 dospelých, ale aj 6 327 detských pacientov.

Podľa Národného centra zdravotníckych informácií v roku 2020 pracovalo na území SR 155 nefrologických ambulancií, ktoré ku koncu roka poskytli zdravotnú starostlivosť 168 211 pacientom. Svoju činnosť vykázalo 77 dialyzačných stacionárov s takmer tisíckou lôžok pre pacientov starších ako devätnásť rokov.

Najviac nefrologických pacientov bolo z Košického kraja (28 737). Dialyzačné stacionáre v Košickom kraji sa starali aj o najväčšiu skupinu dializovaných (676 osôb). Naopak, najmenej nefrologických pacientov patrilo do ambulantnej starostlivosti v Bratislavskom kraji (17 800 osôb).

Zápaly horných a dolných močových ciest

Lekári rozoznávajú zápal horných a zápal dolných močových ciest. V prvom prípade sa baktéria dostane do spomínanej močovej trubice a do močového mechúra (uretritída, cystitída). Choroba sa prejavuje častým nutkaním na močenie, počas ktorého môže človek cítiť pálenie alebo rezanie (najmä na konci močenia) a bolesťami v podbruší.

Keďže z dolných močových ciest sa môže zápal dostať cez močovody vyššie, teda do obličiek (pyelonefritída), je veľmi dôležité, aby pacienti nepodceňovali liečbu zápalu dolných močových ciest. Keď zápal napadne obličky, ide o vážny stav s teplotou až horúčkou a celkovým schvátením organizmu, pacient musí byť hospitalizovaný a dostáva antibiotiká priamo do žily.

V prípade dospelých pacientov vo veľkej miere prevládali ochorenia obličiek, ktoré boli spôsobené metabolickými alebo kardiovaskulárnymi ochoreniami. Na poškodenia obličiek následkom cukrovky sa v roku 2020 liečilo 33 799 pacientov.

Obličky však poškodzuje nielen vysoká hladina cukru v krvi, ale aj vysoký krvný tlak. Poškodenie obličiek spôsobené srdcovo-cievnym ochorením – hypertenziou – bolo diagnostikované u 23 065 osôb. Medzi časté ochorenia obličiek patria aj pyelonefritídy, čiže zápaly obličiek (tzv. horných močových ciest) spôsobené bakteriálnym vyvolávateľom. Minulý rok sa na ne liečilo 15 929 dospelých, ale aj 6 327 detských pacientov.

Pri porovnávaní vývoja vo vybraných diagnózach u dospelých od roku 2009 sa zaznamenal najväčší nárast v počte pacientov, ktorí sa liečili na poškodenie obličiek spôsobeným cukrovkou. Platí teda, že toto ochorenie, ktoré mnohí podceňujú, vážne poškodzuje obličky a vedie často k dialýze. 1 560 cukrovkárov malo len v roku 2020 indikovanú dialyzačnú terapiu na základe chronického poškodenia obličiek, ktoré im spôsobil práve diabetes!

Z celkového počtu pacientov s pravidelnou dialyzačnou liečbou (4 563) v starostlivosti stacionárov, bolo ku koncu minulého roka 342 osôb zaradených na transplantačnú čakaciu listinu. Pravidelná dialyzačná liečba je postup, ktorý nahrádza funkciu obličiek. V danom roku sa podarilo transplantovať obličku 120 pacientom.

Jedno vrecúško Blokurimy zelenej URO+ obsahuje:

  • 2 gramy D-manózy (druh cukru, látka vlastná telu, na ktorú sa naviaže E-coli a spoločne s ňou sa vyplaví z tela von)
  • 2 gramy inulínu (zdroj energie pre prospešné črevné baktérie)
  • 60 mg extraktu z artičoky (močopudná látka a antioxidant)
  • viac na blokurima.sk