Zápal močovej rúry môže znamenať aj sexuálne prenosné ochorenie

Zápalu močovej rúry sa odborne povie uretritída. Tento zápal môže byť príznakom bežnej infekcie močových ciest, ale aj pohlavne prenosných ochorení u mužov aj u žien. Smoliari a smoliarky dokonca môžu mať obe infekcie naraz!

Mužská močová rúra u dospelého je dlhá približne 15-20 cm, je esovite prehnutá s miestami, kde sa prirodzene zužuje. Dospelá ženská močová rúra má dĺžku približne 3-5 cm a je relatívne široká – má 6 až 8 mm, ale pri znecitlivení sa jej priemer v prípade potreby dokáže rozšíriť až na 2 cm.

Ženská močová rúra je v nevýhode. Prečo?

Ženská močová rúra má oproti tej mužskej tú nevýhodu, že pre svoj tvar a malú dĺžku umožňuje pomerne jednoduché a časté vniknutie infekcie (napr. z pošvy alebo konečníka) do močového mechúra.

Močová rúra slúži na odvádzanie moču z tela. U mužov má ešte jednu funkciu – transport spermií. V prípade mužského pokolenia do nej totiž ústia viaceré žliazky a nachádzajú sa tu aj priehlbinky (odborníci im hovoria lakúny), v ktorých sa prípadná infekcia môže zdržiavať aj dlhšiu dobu, dokonca pretrvávať a vracať sa (recidivovať).

Ktorým baktériám sa kde najviac páči

Treba zdôrazniť, že infekcia močových ciest nie je pohlavná infekcia. Bežné baktérie z konečníka (najčastejšie E-coli) sa jednoducho dostanú z análneho otvoru na nesprávne miesto, čiže do močovej rúry. Týmto črevným baktériám z konečníka sa dobre darí na výstelke močového mechúra, močovú rúru využijú najmä na to, aby sa takpovediac ,,vyšplhali“ do mechúra.

Baktériám, ktoré spôsobujú pohlavne prenosné infekcie, sa darí práve v močovej rúre. Spôsobujú jej zápal – uretritídu. U žien sa však na rozdiel od mužov izolovaná uretritída nevyskytuje, vždy sa spája so zápalom močového mechúra (cystitída) alebo zápalom pošvy (kolpitída).

Odlíšiť infekciu močových ciest a pohlavnú infekciu

Infekcia močových ciest sa prejavuje neustálou potrebou močiť, močením po troškách, dole to štípe a páli, v podbrušku sú bolesti. V závažnejších prípadoch ,,vyskočí“ aj teplota a človek cíti celkovú slabosť, únavu a ubitosť. Medzi príznaky cystitídy, zápalu sliznice močového mechúra, resp. uretritídy, zápalu močovej trubice, patrí aj zakalený moč alebo krv v moči.

Pri pohlavne prenosnej infekcii (kvapavka, trichomoniáza, chlamýdie) pacient na konci močenia necíti charakteristickú bolesť a nutkanie močiť býva zriedkavejšie. Hlavnými príznakmi zápalu močovej rúry následkom pohlavne prenosných infekcií sú výtok z močovej rúry a bolesti či svrbenie v močovej rúre pri močení, ale aj mimo močenia. Výtok sa v závislosti od vyvolávateľa mení od hustého hlienovo-hnisavého, žltohnedavého výtoku (pri kvapavke) až po riedky, šedavý, žltavý (pri trichomoniáze). Pacienti s uretritídou môžu mať pocit nepohodlia v oblasti podbruška, takisto môžu močiť častejšie v malých množstvách, teplota však u nich obyčajne nebýva zvýšená. Krv v moči sa vyskytuje zriedkavejšie. Môže byť začervenané vonkajšie ústie močovej rúry.

Na záver však treba dodať, že pre laika je často veľmi ťažké odlíšiť zápal močových ciest a zápal močovej rúry, ktorý spôsobilo nejaké pohlavne prenosné ochorenie. Okrem toho u sexuálne aktívnych ľudí ľahko možno mať aj oboje! Preto je potrebné odborné vyšetrenie a laboratórna diagnostika na určenie vyvolávateľa. Liečba sa nasadzuje podľa citlivosti vyvolávateľa (baktérie) na konkrétne antibiotiká.

—————————————————————————————–

Vyvolávatelia zápalov močovej rúry

Zápal močovej rúry (uretritída) a močového mechúra (cystitída) spôsobuje najčastejšie: E-coli (80-90 %) Proteus sp., Klebsiela sp., Enterobacter sp., Enterococcus sp. U pacientov s močovým katétrom to však môže byť aj zlatý stafylokok, Pseudomonas sp. a podobne.

Zápaly močovej rúry (uretritída) spôsobujú bakteriálne, vírusové a parazitárne organizmy. Podľa mikroorganizmov v zápalovom procese sa rozdeľujú na kvapavkové a nekvapavkové. Medzi nekvapavkové príčiny patria často chlamýdie, mykoplazmy, ureaplazmy, trichomonas, adenovírusy, herpes simplex vírus. Kvapavkové spôsobuje Neisseria gonorrhoeae  – druhá najbežnejšia bakteriálna príčina pohlavne prenosných chorôb (STD). Pri pohlavne prenosných chorobách je vždy nutné preliečiť aj partnerov!