ČO JE D-MANÓZA A AKO POMÁHA PRI ZÁPALE MOČOVÝCH CIEST?

D-manóza je druh cukru, ktorý súvisí so známejšou glukózou. Ide o jednoduché cukry pozostávajúce len z jednej molekuly cukru. Prirodzene sa vyskytujú nielen v našom tele, ale aj v niektorých rastlinách vo forme škrobu. D-manózu obsahujú niektoré druhy ovocia a zeleniny, vrátane dobre známych jabĺk, pomarančov, broskýň, brokolice či zelenej fazule.

Tento cukor sa nachádza aj vo výživovom doplnku Blokurima a Blokurima URO+, ktorá sa užíva na prevenciu opakovaných infekcií močových ciest. Predpokladá sa, že D-manóza blokuje množenie určitých baktérií v močových cestách. Je to ale skutočne tak?

Príčina vzniku infekcie močových ciest

Je vedecky dokázané, že baktérie E. coli spôsobujú až 90 % infekcií močových ciest. Akonáhle sa tieto baktérie dostanú do močových ciest, zachytia sa na bunkách, rastú a spôsobujú infekciu. Vedci predpokladajú, že D-manóza môže pozitívne pôsobiť na liečbu alebo prevenciu infekcie močových ciest zastavením zachytávania týchto baktérií.

Keď skonzumujete potraviny alebo doplnky obsahujúce D-manózu, vaše telo ju nakoniec vylúči obličkami a do močových ciest. Tam sa môže pripojiť k existujúcim baktériám E. coli. Tie sa vďaka tomu oddelia od buniek a nemôžu viac spôsobiť infekciu.

Výskumy dokazujú zlepšenia

Neexistuje veľa výskumov o účinkoch D-manózy na infekcie močových ciest. Mnoho z nich však dokazuje, že by to mohlo pomôcť. Napríklad, štúdia z roku 2013 urobila výskum na vzorke 308 žien s častými infekciami močových ciest, ktorým podala D-manózu. Tá fungovala rovnako ako antibiotikum nitrofurantoín na prevenciu infekcie močových ciest počas 6 mesiacov.

Inej štúdie z roku 2014 sa zúčastnilo 60 žien, taktiež s opakovanými infekciami močových ciest. Táto štúdia porovnávala D-manózu s antibiotikom trimetoprim/sulfametoxazol. Výsledkom tejto štúdie bolo zistenie, že D-manóza znížila príznaky infekcie močových ciest u žien s aktívnou infekciou. Dokonca, na prevenciu ďalších infekcií bola tiež D-manóza ešte účinnejšia ako samotné antibiotikum.

Štúdia z roku 2016 zase testovala účinky D-manózy na 43 ženách s aktívnou infekciou močových ciest. Zaujímavé je, že aj v prípade tejto štúdie u väčšiny žien skutočne došlo k zlepšeniu príznakov.

Ako používať D-manózu

D-manóza sa zvyčajne používa na prevenciu, liečbu akútnej alebo opakovanej infekcie močových ciest. Je dôležité vedieť, na aký účel chcete D-manózu používať, pretože dávkovanie sa bude líšiť:

  • Na prevenciu častých infekcií močových ciest: 2 gramy 1-krát denne alebo 1 gram 2-krát denne.
  • Na liečbu aktívnej UTI: 1,5 gramu 2-krát denne počas 3 dní a potom 1-krát denne počas 10 dní, alebo 1 gram 3-krát denne počas 14 dní.