Na studenej zemi dostaneš zápal močových ciest. Mýtus?
Sedenie na studenej zemi. Súvisí so zápalom močových ciest? Zápal močových ciest spôsobuje baktéria. Konkrétne Escherichia coli, skrátene E-coli, ktorá spôsobuje až 90 % infekcií. E-coli sa bežne vyskytuje v črevnej mikroflóre, ak sa však dostane do močových ciest a tam sa premnoží, nastáva problém.
Sedením na studenej zemi sa človek baktériou nenakazí, má ju už v organizme ako súčasť bežnej mikroflóry. Súhrou viacerých faktorov, ako je narušená lokálna imunita (tú môže narušiť práve spomínaný chlad) a vycestovaním črevnej baktérie do močovej rúry (prostredníctvom pohlavného styku, nosením tango nohavičiek, inkontinenciou stolice…) dôjde ku vytvoreniu podmienok na premnoženie tohto mikróba a následný zápal. Zápal je príznakom, že telo bojuje s infekciou. Takže v zime sa určite obliekajte odspodu teplo, ak ste precitlivená, noste aj dvojo nohavičiek. Ochráni to nielen vaše močové cesty, ale aj vaječníky.
Je to podobné ako pri bolesti v hrdle. To, že jete studenú zmrzlinu, ešte nespôsobí v hrdle zápal. Musia tam byť aj vírusy a baktérie, čiže infekcia. Práve chlad však môže spôsobiť dočasné narušenie lokálnej imunity v tejto oblasti. A tak človek ochorie na faryntitídu (akútny zápal hltana) či laryngitídu (akútny zápal hrtana) a podobne.
A toto sú fakty, na ktoré netreba zabúdať:
Štyri fakty o zápale močových ciest:
- Problémy močových ciest trápia častejšie ženy
Dôvodom je to, že ženy majú kratšiu močovú trubicu ako muži a jej vyústenie je bližšie ku konečníku. Baktérie sa tak ľahšie dostanú do močového mechúra, kde sa potom ďalej množia a spôsobujú problémy. K prenosu spomínaných baktérií môže dôjsť napríklad aj nesprávnou hygienou po použití toalety. Vždy by sme sa mali utierať od pošvy smerom ku konečníku. Možno sa niekomu zdá toto odporúčanie smiešne, ale čudovali by ste sa, koľkých to rodičia správne nenaučili.
- Pri sexe môže dochádzať k prenosu baktérií – ochránia vás dve pravidlá
U žien, ktoré opakovane trpia zápalmi močových ciest, je vhodné ísť sa po pohlavnom styku vymočiť a optimálne sa odspodu umyť vodou. Či už s pomocou bidetu, toaletnej sprchy či čupiac vo vani v bežnej sprche. Zasúvaním penisu do vagíny a pohybmi pri sexe môže dôjsť k prenosu baktérií z konečníka na sliznice močových ciest. V tomto prípade je menej bezpečná poloha odzadu. Prezervatív v takomto prípade nechráni, veď E-coli sa neocitnú v jeho vnútri, ale na povrchu.
- Hygiena je dôležitá, hoci to netreba preháňať
Hygiena je určite základ, ale nič by sa nemalo preháňať. Nadmerná hygiena intímnych partií totiž môže podráždiť sliznicu a narušiť ochranný faktor dolných močových ciest, čo nahráva opakovaným návratom infekcie. Je to podobné ako v prípade opakovaných gynekologických infekcií, akými sú mykózy či vaginózy. Rady typu noste bavlnenú spodnú bielizeň, nepoužívajte voňavé aviváže (najlepšie obyčajný ocot), nenoste tango nohavičky, nehoľte si dohladka ochlpenie priamo medzi stehnami (pre zachovanie prirodzenej mikroflóry, ktorá na ňom žije) platia aj pri ženských intímnych problémoch, aj pri zápaloch močových ciest. Starajte sa preto o svoju čistotu, ale primerane. Na intímne partie vám úplne postačí čistá voda, nemusíte kupovať rôzne intímne čistiace gély. A nepoužívajte odspodu mydlo.
- Baktérie je možné z tela vyplaviť
Ak nás sužujú problémy močových ciest, pitný režim je úplnou nevyhnutnosťou. Jeden odborník raz povedal: Ak máte zápal močových ciest, pite ako o život! Pite a močte, močte a pite. Tekutiny nám pomáhajú vyplavovať nežiaduce baktérie z organizmu. Je to podobné, ako keď pri otrave jedlom dostanete úpornú hnačku. Telo sa snaží vylúčiť toxín. Známe aktívne uhlie s adsorpčným efektom je v tom nápomocné. No a v prípade zápalu močových ciest v tom môže pomôcť D-manóza, na ktorú sa chápadielka baktérie E-coli naviažu, a tým pádom sa nebudú mať čím udržať na epiteli močového mechúra alebo močovej rúry. Keďže telu vlastný sacharid D-manóza organizmom iba prechádza, naň naviazané patogénne baktérie sa rýchlejšie vyplavia s prúdom moču. Podmienkou je však dávka 2 gramy D-manózy denne vo forme prášku bez chuti, ktorý sa rozpustí v pohári vody podľa odporúčaného dávkovania. Platí to dokonca aj v prípade aktivovaných ložísk tzv. uropatogénnej E-coli, čo nie je nová infekcia, ale ,,reinfekcia“ baktériami, ktoré sa vo výstelke močového mechúra ,,schovali“. A užívanie je možné bez nežiaducich účinkov aj preventívne. V takom prípade v inom dávkovaní (pozrite na stránke www.blokurima.sk v časti Dávkovanie rôzne dávkovacie schémy).