Zelená Blokurima URO+obsahuje aj bakteriálne lyzáty a artičoku!

Už od novembra 2019 je v lekárňach na Slovensku dostupná zelená Blokurima URO+, „vylepšená sestra Blokurimy“, ktorá okrem dvoch gramov D-manózy obsahuje čosi navyše. Je to extrakt z artičoky a bakteriálne lyzáty.

O artičoke už väčšina ľudí počula. Artičokový list sa oddávna používa pri zápale močových ciest. Obsahuje totiž aktívne zlúčeniny, ktoré pôsobia ako diuretikum (močopudná látka). Čo je to však bakteriálny lyzát?

Bakteriálne lyzáty obsahujú fragmenty, časti tiel baktérií, ktoré sa najčastejšie podieľajú na rôznych infekciách – dýchacích ciest, močových ciest, „ženských kvasinkových problémoch“ a podobne.

Ako môžu baktérie v takejto neaktívnej forme pomáhať predchádzať problémom? Je to niečo ako „vakcína cez ústa“. Cieľom je zvyšovať imunitu organizmu práve voči konkrétnemu vyvolávateľovi infekcie. Bakteriálne lyzáty sa teda používajú pri opakovaných, chronických ochoreniach. Či už ide o rôzne zápaly v oblasti dýchacích ciest alebo napríklad zápaly urologického pôvodu.

Antibiotiká zvládajú akútnu infekciu vykynožením baktérií v organizme (a často aj tých prospešných), nevedia však zabrániť opakovanému výskytu ochorenia. Pri chronických infekciách však dôležitú úlohu zohráva porucha imunity. Niekedy je problém v tom, že imunitný systém pacienta reaguje na nejakého vyvolávateľa nadmerne, typickým príznakom je peľová alergia. Vtedy sa v rámci imunoterapie podávajú stále vyššie dávky alergénov, aby si na ne organizmus takpovediac zvykol. Niekedy treba imunitu potláčať, hovorí sa tomu imunosupresia, napríklad po transplantácii nejakého orgánu, aby ho telo „neodvrhlo“. Najčastejšie sa však stretávame s imunostimuláciou, resp. imunomoduláciou.

Lieky a doplnky výživy pripravené z baktérií sú príkladom tzv. imunomodulačných prípravkov. Úspešne ich už roky využívajú všeobecní aj detskí lekári, ale aj špecialisti v oblasti imunológie a alergológie, gynekológie či urológie. Najčastejšie sa podávajú vo forme toboliek, ktoré človek prehltne. Po prehltnutí sa bakteriálny lyzát vstrebe z tráviaceho traktu. Časti baktérií majú rovnaký mechanizmus pôsobenia ako prirodzené bakteriálne antigény. Samozrejme, nie sú schopné vyvolať infekciu. Náš organizmus ich však rozpoznáva a vytvára prirodzenú obrannú reakciu. Špecifická imunita – vznik špecifických protilátok proti konkrétnemu bakteriálnemu antigénu – nastupuje pri dlhodobejšom podávaní. Aj preto treba bakteriálne lyzáty užívať mesiace, niekedy aj roky (s rôzne dlhými prestávkami v užívaní).

Využívajú sa pri opakovanom výskyte infekcií, v prípade Blokurimy URO+  infekcií dolných močových ciest, prípadne ako doplnková liečba akútnej infekcie. Bakteriálny lyzát v Blokurime zelenej URO+ totiž obsahuje lyzát uropatogénej E-coli, pôvodcu väčšiny zápalov močového mechúra.

Jedno vrecúško Blokurimy zelenej URO+ obsahuje:

  • 2 gramy D-manózy (druh cukru, látka vlastná telu, na ktorú sa naviaže E-coli a spoločne s ňou sa vyplaví z tela von)
  • 2 gramy inulínu (zdroj energie pre prospešné črevné baktérie)
  • 60 mg extraktu z artičoky (močopudná látka a antioxidant)
  • 5 mg lyzátu uropatogénnej E-coli (UPEC)

Lyzáty:

  • obsahujú usmrtené baktérie, ktoré sa podávajú ústami
  • stimulujú (podporujú) špecifickú aj nešpecifickú imunitu
  • vhodné na dlhodobé podávanie s prestávkami (tzv. intermitentné podávanie)
  • nezvyšujú riziko rezistencie (vzniku odolnosti) voči baktériám
  • nepodávajú sa na liečbu akútnej infekcie, ale v prípade chronických infekcií, čo sú dve infekcie za 6 mesiacov alebo tri infekcie za jeden rok (R-IMC znamená recidivujúce infekcie močových ciest)