Čo vieme o liečivej rastline s názvom artičoka?

Od novembra 2019 je v lekárňach na Slovensku dostupná zelená Blokurima URO+, „vylepšená sestra Blokurimy“, ktorá okrem dvoch gramov D-manózy obsahuje čosi navyše. Okrem iného je to extrakt z artičoky. Artičoky? Áno! Vy ste nevedeli, že artičoka je aj známa liečivá rastlina?

Slováci artičoku poznajú len ako zeleninu v pizzi! Artičoky totiž patria medzi obľúbenú zeleninu najmä v Taliansku, Grécku a Francúzsku, v našich končinách sú stále pomerne neznáme. Dajú sa pritom pestovať aj v našich zemepisných šírkach a najmä vďaka obsahu látky nazývanej cynarín sa považujú za liečivé.

Celý názov rastliny znie artičoka zeleninová. Je to striebristo-zelená rastlina s jemnou arómou a so špicatou kuklou z lístia. Túto trvalú bylinu patriacu do čeľade astrovitých využívali už v starom Egypte. Do Európy sa dostala vďaka Arabom v 15. storočí, najprv do Španielska a Talianska, neskôr do Francúzska a Anglicka. Pre zaujímavosť možno uviesť aj to, že táto teplomilná rastlina má veľké zložené fialové kvety, ktoré môžu mať niekedy až 15 centimetrov! Keďže artičoky majú tuhšiu konzistenciu, nie je vhodné konzumovať ich v surovom stave.

Mnohí nevedia, že hoci je artičoka lahôdkovou zeleninou, ktorá vyžaduje dostatok svetla a v našich podmienkach dorastie len v skleníku, je to aj liečivka a jej extrakty sú často súčasťou detoxu a prípravkov určených na detoxikáciu. Podieľa sa na správnom vylučovaní žlče, pôsobí ako prevencia žlčových kameňov, má aj podporný účinok pri vylučovaní moču, čiže preventívne pôsobí pri urologických problémoch. Zlepšuje aj trávenie a látkovú premenu a pomáha dokonca znižovať hladinu cukru v krvi. Pre vysoký obsah vlákniny (v sto gramoch artičoky je až 5,4 gramov vlákniny), konkrétne inulínu, sa artičoky používajú aj pri obezite.

Listy artičoky obsahujú dve aktívne zlúčeniny, polyfenoly – cynarín a chlorogénovú kyselinu. Kyselina chlorogénová sa nachádza najmä v nepražených, ešte zelených kávových zrnách a považuje sa za látku, ktorá pomáha regulovať vylučovanie žlče z pečene. Tieto zlúčeniny okrem iného pôsobia ako diuretikum, čiže látka s močopudným účinkom a majú aj protizápalový efekt. Aj to je dôvod, prečo sa extrakt z artičoky ocitol v Blokurime URO+, prípravku určenom na prevenciu zápalov močových ciest.

Artičoka, žihľava, kurkuma, ostropestrec mariánsky – to sú známe liečivky, ktoré sú často aj vo vzájomnej kombinácii určené na detoxikáciu.

Sušené listy artičoky sa predávajú dokonca aj ako čaj, ktorý má močopudné účinky, pije sa pre lepšie trávenie, pri nevoľnosti, dokonca po nadmernom príjme alkoholu a logicky pri zápale močového mechúra a obličiek. Artičokové listy sa odporúča konzumovať aj po operáciách močového ústrojenstva. A už sme spomínali, že extrakt z artičokových listov pôsobí preventívne aj proti žlčovým kameňom.

Aj doc. RNDr. Daniela Košťálová, CSc., z Katedry farmakognózie a botaniky Farmaceutickej fakulty UK Bratislava, spomína vo svojom odbornom článku na tému rastlinných druhov určených pre detoxikáciu organizmu (konkrétne pečene) spoločne s probiotikami, horčinami, pestrecom či kurkumou aj artičoku zeleninovú. ,,Artičoka zeleninová je typická rastlina v doplnkovej liečbe ochorení pečene. Extrakty s obsahom polyfenolov (cynarín, flavonoidy, kyselina chlorogénová) sa používajú pri poruchách funkcie žlčníka a pečene, majú hypolipidemický, regeneračný a choleretický, čiže vylučovanie žlče podporujúci účinok,“ dodáva autorka.

Artičoky sú vhodné a pomáhajú pri:

  • Detoxikácii
  • Ako močopudný prostriedok
  • Chorobách žlčníka
  • Posilnení pečene
  • Znížení hladiny cholesterolu
  • Znížení hladiny cukru v krvi
  • Funkčných poruchách pankreasu
  • Zlepšení metabolizmu, trávenia a látkovej premeny
  • Znížení krvného tlaku
  • Alergických reakciách na pokožke
  • Problémoch s chorobami pohybového aparátu a kĺbov, ako sú reuma alebo dna
  • Liečbe infekčnej mononukleózy

Jedno vrecúško zelenej Blokurimy URO+ obsahuje:

  • 2 gramy D-manózy (druh cukru, látka vlastná telu, na ktorú sa naviaže E-coli a spoločne s ňou sa vyplaví z tela von)
  • 2 gramy inulínu (zdroj energie pre prospešné črevné baktérie)
  • 60 mg extraktu z artičoky (močopudná látka a antioxidant)
  • 5 mg lyzátu uropatogénnej E-coli (UPEC)