Sú vaše obličky zdravé? Veľa napovie váš moč… A pozor na zápaly močových ciest!

Sú vaše obličky zdravé? Príznaky zníženej funkcie obličiek sú totiž veľmi nešpecifické. Pocit únavy, strata chuti do jedla, nevoľnosť, častejšie močenie, bledé sfarbenie pokožky, opuchy rúk a nôh… Začnú sa objavovať, až keď funkcia obličiek poklesne pod 30 %. Aj to je dôvod, prečo toľko pacientov ani nevie o tom, že má poškodené obličky.

Je všetko v poriadku? Ocikajte papierik…

Diagnostika je pritom jednoduchá a lacná. Je potrebné vymočiť sa na tzv. detekčný prúžok z lekárne a porovnať ho s farebnou škálou – prítomnosť krviniek či vysoká hladina bielkovín už naznačuje, že niečo nie je v poriadku. Z krvi sa v laboratóriu stanovuje vysoká hladina tzv. uremických toxínov, najčastejšie kreatinínu.

Do tretice je to meranie krvného tlaku. Ten totiž obličky veľmi poškodzuje. Tieto ,,renálne parametre“ je možné vyšetriť v rámci preventívnej prehliadky u praktického lekára. Medzi rizikových pacientov s možným poškodením obličiek patria najmä diabetici, hypertonici, fajčiari a obézni ľudia, osoby s pozitívnou rodinnou anamnézou a starší ľudia. Práve na takýchto sa treba zamerať v prevencii a mali by na nich myslieť lekári prvého kontaktu.

Je to len zápal „močákov“? Ale môže poškodiť obličky…

Obličky však môže poškodiť aj obyčajný zápal močových ciest. Lekári rozoznávajú zápal horných a zápal dolných močových ciest. V prvom prípade sa baktéria dostane do spomínanej močovej trubice a do močového mechúra (uretritída, cystitída). Choroba sa prejavuje častým nutkaním na močenie, počas ktorého môže človek cítiť pálenie alebo rezanie (najmä na konci močenia) a bolesťami v podbruší.

Z dolných močových ciest sa môže zápal dostať cez močovody vyššie, teda do obličiek (pyelonefritída). Je preto veľmi dôležité, aby pacienti nepodceňovali liečbu zápalu dolných močových ciest. Keď už zápal napadne obličky, ide o vážny stav s teplotou až horúčkou a celkovým schvátením organizmu, pacient musí byť hospitalizovaný a dostáva antibiotiká priamo do žily.

Každá oblička je klbko drobných cievok

Obličky sú vlastne dve veľké filtračné „fazule“ umiestnené za brušnou dutinou v oblasti drieku, pričom každá váži do dvesto gramov. Približne každých desať minút nimi prejde všetka krv v organizme, odstránia splodiny metabolizmu, regulujú množstvo tekutín a solí, pomáhajú pri produkcii červených krviniek, aktivujú vitamín D… Málokto vie, že pacienti s obličkovou nedostatočnosťou sú omnoho viac ohrození infarktom a mozgovou príhodou, než samotným obličkovým zlyhaním.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

,,