Moč má svoju moc. A má byť sterilný!

Moč je odpadová tekutina, ktorá sa tvorí v obličkách filtráciou krvi. Ľadviny jeho prostredníctvom vylučujú z tela nielen nadbytočnú telesnú vodu, močovinu, rozpustené soli a ďalšie organické látky. Normálna farba moču je svetložltá až tmavojantárová a spôsobuje ju farbivo urochróm. Rôzne odtiene žltej ukazujú, do akej miery sme hydratovaní. Platí všeobecné pravidlo, že prijímať tekutiny by sme mali tak, aby bol moč čo najsvetlejší. Je to aj prevenciou mnohých problémov vrátane zápalov močových ciest, tvorby obličkových kameňov a podobne.

Vedci našli v ľudskom moči viac ako 3-tisíc chemických zlúčenín: vyše sedemdesiat bolo produktom baktérií, vyše 1400 pochádzalo z nášho organizmu a takmer 2 300 látok sa do moču dostalo vďaka zlému životnému prostrediu, nesprávnej strave, z kozmetiky, z hormonálnej antikoncepcie a podobne. Moč je teda dokonalým prehľadom o našom živote.

Pozor aj na zápach moču. Ak je iný ako zvyčajne, môže to signalizovať prítomnosť bakteriálnej infekcie v močových cestách, hoci je pravdou, že moč mení svoj zápach napríklad aj počas tehotenstva či počas nedostatočného prijímania tekutín. Ak moč cítiť po amoniaku (čpavku), môže to byť nielen znak bakteriálnej infekcie, ale aj symptóm cukrovky či vysokého príjmu mäsa a údenín v strave.

Vo chvíli, keď sa napijeme, tekutina putuje rovnakou cestou ako jedlo. Putuje cez pažerák do žalúdka a odtiaľ ďalej do čreva. Na tomto mieste sa kvapalina rozdelí. Jedna časť sa pohybuje smerom k východu čreva, druhú časť si zoberie telo podľa potreby cez črevnú stenu do krvného riečiska, v ktorom cirkuluje ako súčasť krvi v tele. Konečnou stanicou kvapaliny sú obličky. Tento párový orgán neustále filtruje škodliviny z krvi a vedie ich spoločne s prebytočnou tekutinou cez močovody do močového mechúra.

Funkciou mechúra je moč zbierať, bez problémov ho udržať až do dosiahnutia maximálnej náplne (táto schopnosť sa nazýva kapacitou mechúra) a konečne – na vhodnom mieste a vo vhodnú dobu ovládateľnou vôľou – ho vypustiť. ,,Močový mechúr je vlastne akési ,,zberné vrecúško“ pre moč pritekajúci močovodmi z obličiek. Tvoria ho hladké svalové vlákna (vôľou neovládateľné). Vnútri ho vystieľa sliznica – urotel, ktorej stav ovplyvňujú ženské hormóny estrogény. Rovnako aj podsliznizničné väzivo je tvorené prevažne elastickými pružnými vláknami, ktoré podporujú rozťažnosť mechúra až do jeho bežnej maximálnej náplne v objeme cca 0,5 litra,“ píše sa v odbornej publikácii ,,O nemocech močového měchýře“ (vyd. Grada).

Moč zdravého človeka je sterilný. Obsahuje soli a odpadové látky, avšak bez baktérií, vírusov či plesní. Infekcia vzniká, keď mikroorganizmy priľnú k ústiu močovej trubice a začnú sa množiť, pričom sa rozširujú do močového mechúra, prípadne do obličiek. V 90 % prípadov je zápal spôsobený baktériami Escherichia coli, za normálnych podmienok žijúcimi v hrubom čreve. Infekcia sa prejavuje častým nutkaním na močenie, ktoré sprevádza pálenie, rezanie či bolesti v podbrušku. Neliečené infekcie môžu prejsť do chronicity a spôsobovať ďalšie zdravotné komplikácie vrátane infekcie obličiek (pyelonefritída).

Pričasté nutkanie na močenie môže byť nepríjemné, ale má aj svoju pozitívnu stránku. Častým močením sa časť choroboplodných zárodkov dostáva von z tela. Pomôcť pri tom môže užívanie prírodného monosacharidu D-manózy, na ktorú sa E-coli naviaže a spoločne s ňou sa v moči vyplaví von z tela. Aj preto výživový doplnok zelená Blokurima URO + obsahuje okrem spomínanej D-manózy aj artičoku, ktorá pôsobí močopudne. A tiež imunomodulačne pôsobiaci bakteriálny lyzát.